Stránky

neděle 20. října 2013

Jo Nesbo - Lovci hlav

Pokud nepočítáme Nesboovy knihy pro děti, jsou Lovci hlav první knihou, ve které nevystupuje Harry Hole - jeden z nejpopulárnějších detektivů současnosti. To ovšem neznamená, že Lovci hlav se obejdou bez pořádné dávky napětí, nesboovského humoru a... samozřejmě, že nechybí ani detektiv.

Hlavní postavou je ale velmi úspěšný headhunter. Tedy lovec hlav, který má za úkol dodat svým klientům toho nejlepšího pracovníka na danou manažerskou pozici. Roger Brown, jak se náš headhunter jmenuje, má i poměrně specifický koníček - věnuje se krádežím uměleckých děl, z jejichž následného prodeje financuje tak trochu nákladný život styl svůj i své manželky.

Vše běží jako po drátkách až do okamžiku než mu cestu zkříží Holanďan Clas Greve a současně poptávka norské technologické společnost Pathfinder po vhodném kandidátovi na post ředitele firmy. Najednou se věci začínají zamotávat a z poměrně bezpečného života se stává boj o přežití, který Rogera Browna nutí sáhnout do takového arzenálu úskočných manévrů a kliček, o kterém ani on neměl tušení.

Protože je Roger ale nejlepší nejen v lovení hlav, ale i v konstruování důmyslných pastí, vyjde z tohoto boje jako vítěz. Nebo se hodí označení "přeživší, který bere vše"? ;)

Osobně se mi Roger Brown hodně líbí. Jeho sebevědomí, uvažování, přístup k práci a výběru lidí, společně s tím, jaké používá metody (připomeňte mi, že se musím strýčka Google zeptat, zda opravdu existuje onen v knize mnohokrát zmiňovaný devítistupňový model výslechu Inbaua, Reida a Buckleyho - to mě fakt, ale fakt zajímá) - to je přímo archetypem profesionála. Ostatně, kdo jiný by měl člověku imponovat, když ne ten nejlepší? A je jedno, zda sportovec nebo lovec hlav.

Jo Nesboovi se povedl další zářez. Kniha, která čtenáře pohltí a nedovolí mu odejít. Ať si klidně umře žázní, pojde hladem a nebo přijde o práci, pokud nečte dostatečně rychle, aby ji zvládl přelouskat přes noc. Tak krutý umí Nesbo být. Ale právě to mám na jeho knihách rád. A vsadil bych se, že právě proto i Jo Nesbo píše.

Název: Lovci hlav
Autor: Jo Nesbo
Překladatelka: Kateřina Kryštůfková
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2011
Počet stran: 250


Žádné komentáře:

Okomentovat